blog błąd lekarza tło

Sąd czy nie-sąd?

 

Powiększanie piersi przy pomocy Aquafilling bodyline –  czy jest bezpieczne?

12.07.2019 in Aquafilling, Odszkodowanie za błąd lekarski, Sąd czy nie-sąd?

AQUAfilling bodyline, a właściwie AQUAfilling Bodyline/Faceline, to żelowy preparat, wykorzystywany w medycynie estetycznej, służący m.in. do modelowania piersi czy pośladków. Na stronach internetowych wielu klinik medycyny estetycznej reklamowany jest jako nieinwazyjny, niewymagający użycia skalpela, a jedynie zastosowania „naturalnego żelu”. Pod nazwą AQUAfilling bodyline rozumie się właśnie żel hydrofilowy, składający się w 98% z soli fizjologicznej. Pozostałe 2% składu preparatu to poliamid, wiążący sól fizjologiczną. Analogiczna substancja funkcjonuje obecnie na rynku pod nazwą Los Deline. 

Collage. Doctor hand painting dotted line on female breast for plastic surgery. Breast correction. Over white background

Dla wielu pacjentek taki opis brzmi jak spełnienie marzeń – większe, wymodelowane piersi lub pośladki bez konieczności przechodzenia skomplikowanych operacji! Czy faktycznie tak jest? Wokół preparatu AQUAfilling bodyline narosło w ostatnim czasie sporo kontrowersji. Pacjentki, które zdecydowały się na tego typu wykonanie zabiegu, uskarżają się na bardzo poważne skutki uboczne, znacznie wykraczające poza te, o których je uprzedzano. Jak wygląda zabieg AQUAfilling bodyline, kto powinien go przeprowadzić i czy faktycznie jest to bezpieczna metoda, pozwalająca na szybkie udoskonalenie swojego ciała? W dzisiejszym artykule spróbujemy na te pytania odpowiedzieć. Podpowiemy również co możesz zrobić, jeśli poddałaś się zabiegowi i odczuwasz jego negatywne skutki. 

Aquafilling – co warto wiedzieć?

Zabieg przy użyciu żelu AQUAfilling bodyline (lub Los Deline – są to preparaty analogiczne, Los Deline jest nowszą nazwą i na potrzeby artykułu będziemy zamiennie posługiwać się tymi nazwami) nie bez przyczyny może wydawać się pacjentkom kuszący. Główną zaletą zdaje się być stosunkowo nieinwazyjny sposób wprowadzenia substancji do organizmu. Podczas, gdy zabieg powiększenia piersi klasyczną metodą przy użyciu implantów silikonowych jest poważną interwencją chirurgiczną, a po jego przeprowadzeniu potrzeba czasu na regenerację, wszczepienie preparatu AQUAfilling bodyline trwa zwykle około dwóch godzin. Po jego wykonaniu pacjentka może wrócić do domu, a do codziennych czynności można przystąpić teoretycznie już 24 godziny później. Większość lekarzy zaleca jedynie noszenie przez okres 3-4 tygodni specjalnej bielizny modelującej i wykonywanie delikatnego masażu okolic, poddanych zabiegowi. Nie należy też korzystać z sauny i solarium. Występującym u większości pacjentek „normalnym” powikłaniem po wprowadzeniu preparatu powinien być niewielki ból i zasinienia w okolicach piersi. Jak pokazują przypadki kobiet, opisane w reportażu „Piersi powiększy ci dentysta”, opublikowanym w Dużym Formacie Gazety Wyborczej, powikłania mogą być jednak znacznie poważniejsze. Do reportażu wrócimy jeszcze w dalszej części wpisu.

Jeśli chodzi o ceny zabiegu, potrafią one wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. To kwoty często wyższe niż przy powiększaniu piersi sprawdzoną metodą implantów piersiowych. Cena zależy oczywiście od miasta i kliniki, w której wykonujemy zabieg oraz ilości zastosowanego preparatu, jednak zasadniczo ciężko znaleźć oferty poniżej 10 000 złotych. Obiektywnie nie jest to więc tanie przedsięwzięcie. Co ważne przy nieumiejętnym zastosowaniu żelu tuż po zakończeniu zabiegu może się okazać,  że np. piersi lub pośladki są niesymetryczne lub jedna jest większa niż druga. W takich przypadkach lekarz zwykle decyduje się wstrzyknąć pacjentce dodatkową porcję substancji, za którą musi ona dopłacić. 

Czy zabieg Aquafilling bodyline jest bezpieczny?

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, w przeważającej większości lekarze nie zalecają wykonywania zabiegu preparatem AQUAfilling, czyli obecnym Los Deline. W osobnym artykule przeanalizowałyśmy stanowiska specjalistów – polecamy go Twojej lekturze. 

W tej kwestii informację wydało również Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej z siedzibą w Warszawie. Na stronie internetowej możemy przeczytać: „Z otrzymanego w odpowiedzi na wystąpienie Prezesa Zarządu Głównego PTChPRiE pisma z Departamentu Nadzoru i Badań Klinicznych Wyrobów Medycznych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wynika, iż przedmiotowy preparat AQUAfilling po dniu 22 marca 2017 r. nie powinien być już wprowadzany do obrotu”. Co więcej, Zarząd Główny PTChPRiE podjął analogiczne działania w celu ustalenia statusu prawnego funkcjonującego nadal na rynku preparatu Los Deline. Jak podkreślałyśmy, jest to preparat analogiczny do AQUAfilling. Informację na ten temat opublikowano 10 grudnia 2018 r. na stronie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej i koniecznie polecamy Ci się z nią zapoznać. 

Stanowisko wobec narastających kontrowersji zajął również producent przedmiotowego preparatu. Już ze wstępu do obszernego wyjaśnienia dowiadujemy się, że w jego opinii problemy „wynikają z czynników ludzkich”. Producent jako przykłady „czynników ludzkich” podaje m.in. nieprzestrzeganie instrukcji użytkowania, niewłaściwy dobór pacjentki czy naruszenie przez pacjentkę zaleceń po zabiegu. Jako działania niepożądane preparatu wskazuje m.in. ogólne osłabienie, ból głowy, gorączkę, złe samopoczucie, zaczerwienienie, krwiaki, ból miejscowy czy przemieszczenie żelu. 

Do jakich powikłań dochodzi w praktyce? Na to pytanie najpełniej są w stanie odpowiedzieć kobiety, które poddały się zabiegowi AQUAfilling Bodyline. Bohaterki wspomnianego reportażu autorstwa Aleksandry Szyłło „Piersi powiększy ci dentysta”, opublikowanego w Gazie Wyborczej, wymieniają konsekwencje, które przerażają swoją drastycznością. Są to m.in. pękające piersi, wysoka gorączkę, uniemożliwienie zajścia w ciążę i laktacji, a nawet – konieczność poddania się mastektomii. 

Linki do wszystkich omawianych publikacji znajdziesz poniżej. 

Ponadto,

Na stronie internetowej Kliniki Chirurgi Plastycznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie, której szefem jest Dr hab. n.med. Bartłomiej Noszczyk, prof. CMKP, powstała nawet odrębna podzakładka o leczeniu powikłań po Aquafillingu : LECZENIE POWIKŁAŃ PO POWIĘKSZENIU PIERSI ŻELEM AQUAFILLING na której czytamy m.in. że: „Żel Aquafilling Bodyline upowszechnił się na polskim rynku medycyny estetycznej około 4 lata temu, stając się niechirurgiczną alternatywą dla powiększania i modelowania piersi implantami. Niestety, z badań dostępnych w literaturze medycznej, jak i naszych własnych obserwacji wynika, że podanie tego żelu do piersi jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia powikłań. Należą do nich między innymi: przemieszczenie się żelu poza miejsce jego podania z tworzeniem guzów i nierówności, bóle i obrzęki piersi, rozległe stany zapalne gruczołów piersiowych, tkanki podskórnej oraz głębszych tkanek klatki piersiowej, w tym mięśni i żeber. Szczególnie narażone na wystąpienie takich powikłań są kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Ponieważ żel Aquafilling Bodyline zawiera dużo soli fizjologicznej, jest reklamowany jako całkowicie wchłanialny i zupełnie bezpieczny. Aktualne doświadczenia jednak wskazują, że praktycznie nigdy nie ulega on pełnemu wchłonięciu, pozostawiając zamiast tego liczne drobne ogniska, fizycznie niemożliwe do usunięcia.”

Z kolei na profilu Instagram chirurgplastyk – dr. Mateusza Zachary został opublikowany film, jak pisze lekarz – pokazujący usuwanie żelu Aquafilling. Film bez cenzury pokazuje jak wyglądają piersi w trakcie usuwania materiału.

Aquafilling – powikłania. Co zrobić, jeśli coś poszło nie tak?

Poddałaś się zabiegowi żelem AQUAfilling bodyline lub Los Deline i odczuwasz negatywne skutki zabiegu, pomimo, że zapewniano Cię, że takie powikłania nie wystąpią? Nawet jeśli w Twoim przypadku (czego oczywiście szczerze Ci życzymy) skutki uboczne nie są tak drastyczne jak w przypadku bohaterek reportażu Gazety Wyborczej, dla bezpieczeństwa powinnaś skonsultować się z innym lekarzem prawnikiem. Nasza kancelaria pomogła już niejednej pacjentce pokrzywdzonej negatywnymi skutkami operacji plastycznych i zabiegów medycyny estetycznej. 

Udzielamy również profesjonalnej pomocy prawnej pacjentkom, które na skutek poddania zabiegowi modelowania piersi lub pośladków przy użyciu preparatu AQUAfilling Bodyline cierpią z powodu powikłań lub zostały wprowadzone w błąd co do skutków ubocznych preparatu i jego właściwości. 

Jeśli czujesz, że w następstwie zabiegu w Twoim organizmie zachodzą negatywne zmiany, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, a następnie zadzwoń do nas lub napisz. Być może przysługuje Ci roszczenie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Skontaktuj się z nami, porozmawiamy i wyjaśnimy co należy zrobić. 

Joanna Lazer, adwokat

Małgorzata Hudziak, radca prawny

Kancelaria Lazer&Hudziak, Plac Konstytucji 5/19 00-657 Warszawa 

Nr telefonu 604432333, 530291291, 536 007 001

Mail: kancelaria@lazer-hudziak.pl

Twojej uwadze polecamy również poniższe materiały, z których korzystałyśmy, przygotowując dla Ciebie powyższy artykuł:

 1. Materiał na stronie Radia Zet – Postępowanie ws. wycofania z użycia żelu do powiększania piersi – zagraża życiu. 
 2. Odpowiedzi na pytanie dot. Bezpieczeństwa metody AQUAfillingu na portalu ZnanyLekarz.pl.
 3. Informacja o preparacie AQUAfilling / Los Deline, opublikowana na stronie  Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej z siedzibą w Warszawie.
 4. Reportaż Gazety Wyborczej „Piersi powiększy Ci dentysta”, opublikowany 20 maja 2019 r. 
 5. Wyjaśnienia producenta na temat wyrobów AQAfilling/Los Deline z dnia 25 maja 2019 r. 
 6. Klinika Chirurgii Plastycznej Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. W. Orłowskiego CMKP – Leczenie powikłań po powiększeniu piersi żelem Aquafilling.
brak komentarzy

Powikłania po zabiegu powiększania piersi Aquafilling – czy możesz liczyć na odszkodowanie?

12.07.2019 in Aquafilling, Sąd czy nie-sąd?, Wyroby medyczne

Zabiegi przy użyciu preparatu AQUAfilling bodyline, znanego również obecnie pod nazwą handlową Los Deline, zyskały popularność około czterech lat temu. Był to preparat szeroko promowany w mediach, w tym w najpopularniejszych stacjach telewizyjnych. W teorii miał być świetną i w pełni bezpieczną alternatywą dla „tradycyjnego” powiększania piersi czy pośladków przy użyciu silikonowych implantów. Zamiast skalpela, lekarz powiększa piersi przy użyciu żelowego preparatu, zawierającego sól fizjologiczną oraz poliamid. Efekt utrzymuje się do kilku lat, a następnie organizm powinien „samoczynnie” wydalić resztki preparatu. Nic dziwnego, że duża liczba kobiet zdecydowała się na spełnienie swoich marzeń o pełniejszych piersiach i skorzystanie z zabiegu przy użyciu żelu AQUAfilling bodyline. Niestety obecnie zgłaszają się do nas Klientki, u których wystąpił szereg poważnych powikłań po powiększeniu piersi przy pomocy żelu AQUAfilling bodyline. Będziemy sprawdzać czy przyczyną problemu jest sam preparat czy jego nieprawidłowe podanie. Jeśli Ty również korzystałaś z tego rodzaju zabiegu i zauważyłaś, że w Twoim organizmie zachodzą niepokojące zmiany, w dzisiejszym artykule wyjaśniamy jakie kroki prawne możesz podjąć.

Lekarze o metodzie Aquafilling

Na stronie internetowej Kliniki Chirurgi Plastycznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie, której szefem jest Pan Dr hab. n.med. Bartłomiej Noszczyk, prof. CMKP, powstała zakładka o leczeniu powikłań po Aquafillingu : LECZENIE POWIKŁAŃ PO POWIĘKSZENIU PIERSI ŻELEM AQUAFILLING na której czytamy m.in. że: „Żel Aquafilling Bodyline upowszechnił się na polskim rynku medycyny estetycznej około 4 lata temu, stając się niechirurgiczną alternatywą dla powiększania i modelowania piersi implantami. Niestety, z badań dostępnych w literaturze medycznej, jak i naszych własnych obserwacji wynika, że podanie tego żelu do piersi jest obarczone dużym ryzykiem wystąpienia powikłań. Należą do nich między innymi: przemieszczenie się żelu poza miejsce jego podania z tworzeniem guzów i nierówności, bóle i obrzęki piersi, rozległe stany zapalne gruczołów piersiowych, tkanki podskórnej oraz głębszych tkanek klatki piersiowej, w tym mięśni i żeber. Szczególnie narażone na wystąpienie takich powikłań są kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Ponieważ żel Aquafilling Bodyline zawiera dużo soli fizjologicznej, jest reklamowany jako całkowicie wchłanialny i zupełnie bezpieczny. Aktualne doświadczenia jednak wskazują, że praktycznie nigdy nie ulega on pełnemu wchłonięciu, pozostawiając zamiast tego liczne drobne ogniska, fizycznie niemożliwe do usunięcia. (…) W naszej Klinice obejmujemy opieką Pacjentki z zakażeniami po podaniu żelu Aquafilling Bodyline, zgłaszające się przez naszą Izbę Przyjęć. Zapraszamy również pacjentki bez powikłań, na wizyty w przyszpitalnej Poradni Chirurgii Plastycznej. Wizyty te będą służyły ocenie ryzyka wystąpienia powikłań oraz monitorowaniu stanu piersi. Konsultacja w Poradni wymaga dostarczenia skierowania do Poradni Chirurgii Plastycznej, które może wystawić każdy lekarz, w tym lekarz medycyny rodzinnej czy ginekolog. Przed umówieniem terminu wizyty w Poradni prosimy o kontakt pod adresem mailowym: wozniakewm@gmail.com

Z kolei na profilu Instagram Pana chirurgplastyk – dr. Mateusza Zachary został opublikowany film, jak pisze lekarz – pokazujący usuwanie żelu Aquafilling. Film bez cenzury pokazuje jak wyglądają piersi w trakcie usuwania materiału.

AQUAfilling bodyline – jak i gdzie dochodzić swoich praw, gdy wystąpiły powikłania?

Na początek warto podkreślić, że o rozpoczęciu dochodzenia roszczeń możesz myśleć, gdy powikłania wykraczają znacznie poza te, na które wyraziłaś zgodę. Lekarz przed dokonaniem zabiegu powinien poinformować Cię o możliwych skutkach ubocznych, na które zgodziłaś się, podpisując odpowiedni dokument. Producent preparatu jako „normalne” powikłania podaje m.in. uczucie ogólnego osłabienia, gorączkę czy zasinienie w okolicach piersi. Domyślamy się jednak, że skoro czytasz ten artykuł, powikłania w Twoim przypadku mogą być znacznie poważniejsze i nie chodzi tylko o zasinienie.

Dochodzenie roszczeń w przypadku nieudanych zabiegów medycyny estetycznej może odbywać się na kilka sposobów. Można oczywiście próbować zakończyć sprawę polubownie i zawrzeć ugodę z lekarzem, jednak można również wkroczyć na drogę sądową oraz ewentualnie wszcząć postępowanie przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, jeśli zabieg miał miejsce w szpitalu. Aby jednak dowiedzieć się która z dróg dochodzenia roszczeń byłaby najbardziej odpowiednia w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami – nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, nie znając Twojej historii. 

„Najpowszechniejszą” drogą dochodzenia roszczeń jest oczywiście proces przed sądem powszechnym. Lekarz ma bowiem obowiązek działać zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, a także zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. Musi także korzystać z dostępnych metod i środków zapobiegania, leczenia i rozpoznawania chorób. Jeśli postępuje w inny sposób, naraża się na odpowiedzialność karną i cywilną. Ze względu na to, że tematem tego artykułu jest odszkodowanie, nie będziemy tu skupiać się na odpowiedzialności karnej. Wspomnimy jednak, że jak podaje Radio Zet, śledztwo w sprawie żelu Los Deline wszczęła już poznańska prokuratura. 

Na marginesie warto dodać, że w przypadku spraw na tle użycia preparatu AQUAfilling lub Los Deline kwestie etyki zawodowej lekarzy mogą odegrać ważną rolę. Nie trudno bowiem natknąć się w Internecie na opisy przypadków, w których preparat podawali pacjentkom lekarze innych specjalizacji niż chirurdzy, mimo, że wiedzieli, że nie takie były wskazania producenta. Jeden z takich przypadków jest opisany m.in. w reportażu Gazety Wyborczej „Piersi powiększy Ci dentysta”, gdzie pacjentce preparat AQUAfilling bodyline podała właśnie dentystka.  

Powikłania po AQUAfillingu – odszkodowanie i zadośćuczynienie

Jeśli myślisz o rozpoczęciu dochodzenia swoich praw, warto abyś rozróżniała dwa pojęcia, a w zasadzie dwa przysługujące pacjentkom roszczenia – o odszkodowanie i o zadośćuczynienie. Zadośćuczynienie przysługuje, mówiąc w uproszczeniu, za doznane krzywdy, czyli uszczerbek w dobrach osobistych. Ma rekompensować ujemne przeżycia inne niż szkody majątkowe (np. ból, cierpienie psychiczne). Odszkodowanie natomiast ma za zadanie wyrównać uszczerbek w majątku, którego doznał poszkodowany, a zatem przysługuje z tytułu doznanej szkody majątkowej. 

W potocznym rozumieniu pacjentki zwykle mając na myśli „zadośćuczynienie”, czyli rekompensatę za doznane krzywdy, również mówiąc o „odszkodowaniu” – będziemy więc posługiwać się tymi pojęciami zamiennie. W każdym razie chodzi o środki finansowe, o które możesz walczyć z powodu wystąpienia nieprzewidzianych powikłań po zabiegu powiększenia piersi przy użyciu żelu AQUAfilling bodyline.

Powikłania po zabiegu AQUAfilling – sąd jest jedną z możliwości

Jak podkreślałyśmy powyżej, pacjentki, u których wystąpiły powikłania po zabiegach medycyny estetycznej często decydują się na dochodzenie swoich praw przed sądem, pomimo innych teoretycznych możliwości. Co prawda nie jesteśmy w stanie bez konsultacji z Tobą stwierdzić precyzyjnie czy w Twoim przypadku również będzie to najkorzystniejsza z opcji, jednak faktem jest, że przed sądem można uzyskać świadczenia w najwyżej wysokości (i odszkodowanie i zadośćuczynienie). Ciężko byłoby uzyskać tożsame kwoty w toku np. negocjacji z lekarzem i jego ubezpieczycielem, czasem jednak warto iść na ugodę. 

Jak przygotować się do sprawy sądowej na tle powikłań zabiegu powiększania piersi? Konieczne będzie przekazanie nam uporządkowanej i kompletnej dokumentacji medycznej. To absolutna podstawa, od której należy zacząć. Jeśli zdecydujesz się powierzyć nam swoją sprawę, z przyjemnością wyjaśnimy Ci kolejne kroki. Jeśli nie dysponujesz dokumentacją medyczną. Pomożemy Ci ją zdobyć.  

Pacjentki, które chciałyby zawalczyć o odszkodowanie z powodu powikłań po nieudanych zabiegach medycyny estetycznej często martwią się, że sprawy w sądzie trwają bardzo długo i nie da się ich wygrać. Powoduje to, że ostatecznie rezygnują z dochodzenia swoich praw. To duży błąd. Prawdą jest, że nawet najlepszy prawnik nie zagwarantuje zwycięstwa w sądzie 100%, jednak my z pewnością podejmiemy odpowiednie kroki, aby walczyć o dobro pokrzywdzonej pacjentki. Dodatkowym argumentem, przemawiającym za tym, aby nie obawiać się dochodzenia roszczeń jest to, że ukarany lekarz być może nie skrzywdzi już żadnej pacjentki. Chodzi o dobro Twoje oraz innych kobiet, które nieumyślnie mogłyby narazić się na cierpienia. 

Chciałbyś uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za źle przeprowadzony zabieg Aquafilling? Skontaktuj się z nami 

Powikłania po zabiegu Aquafilling mogą być naprawdę poważne. W Internecie z łatwością można odnaleźć opinie kobiet, które na skutek zabiegu przy użyciu preparatu AQUAfilling bodycon musiały poddać się mastektomii, a dodatkowo głęboko cierpiały fizycznie i psychicznie. Nie trudno napotkać również bardzo drastyczne historie o „pękających piersiach” i przemieszczaniu się wszczepionego w piersi żelu na inne części ciała, gdzie sieje spustoszenie. Do często wymienianych przez Internautki powikłań należą także stany zapalne gruczołów piersiowych, tkanki podskórne, a nawet mięśni i żeber. Sprawdzić jednak trzeba czy podanie preparatu było prawidłowe i czy powikłania nie pojawiły się wskutek właśnie nieumiejętnego podania preparatu. 

Jeśli w Twoim przypadku doszło do powikłań lub nie zostałaś o nich wcześniej poinformowana, zapraszamy Cię do kontaktu. Pomogłyśmy już nie jednej kobiecie, cierpiącej na skutek nieudanych operacji plastycznych lub zabiegów medycyny estetycznej. Pamiętaj, że nie masz powodów do wstydu. Tej „nowatorskiej” metodzie powiększania piersi zaufało tysiące kobiet. Nie ma Twojej winy w tym, że zaufałaś lekarzowi i tym samym nie ma powodów do wstydu.

Opowiedz nam swoją historię – być może będziemy w stanie pomóc. 

Joanna Lazer, adwokat

Małgorzata Hudziak, radca prawny

Kancelaria Lazer&Hudziak, Plac Konstytucji 5/19 00-657 Warszawa 

Nr telefonu 604432333, 530291291, 536 007 001

Mail: kancelaria@lazer-hudziak.pl

 

brak komentarzy

Sąd lekarski – odpowiedzialność dyscyplinarna personelu medycznego

18.06.2019 in Sąd czy nie-sąd?

Sąd lekarskiSądy lekarskie orzekają w sprawach dotyczących odpowiedzialności zawodowej lekarzy. W pierwszej instancji orzekają okręgowe sądy lekarskie, a w drugiej – Naczelny Sąd Lekarski (NSL). Strony w postępowaniu przed sądem lekarskim to pokrzywdzony, lekarz lub obwiniony, którego dotyczy postępowanie oraz rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Postępowanie dzieli się na cztery zasadnicze etapy: czynności sprawdzające, postępowanie wyjaśniające, postępowanie przed sądem lekarskim oraz postępowanie wykonawcze. Bez względu na to czy jesteś pokrzywdzonym czy lekarzem, który obawia się wszczęcia przeciwko sobie postępowania dyscyplinarnego, warto znać zasady i sposób funkcjonowania sądów lekarskich.

Za odpowiada lekarz przed sądem lekarskim?

Lekarz może odpowiedzieć m.in. za takie przewinienia jak:

 • Naruszenie zasad, wynikających z Kodeksu Etyki Lekarskiej
 • Naruszenie przepisów, regulujących wykonywanie zawodu lekarza (głównie ustawy o o zawodach lekarza i lekarza dentysty)
 • Naruszenie przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – odpowie m.in. za naruszenie prawa pacjenta do informacji czy niezachowanie w tajemnicy informacji o stanie zdrowia, a także w przypadkach podjęcia leczenia bez zgody pacjenta.

Katalog przesłanek, warunkujących odpowiedzialność lekarza może być znacznie szerszy i zależy od okoliczności konkretnego przypadku.

Okręgowe sądy lekarskie – co grozi lekarzowi?

Okręgowe sądy lekarskie funkcjonują w okręgowych izbach lekarskich. Okręgowe izby lekarskie znajdują się w większości większych miast, m.in. w Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Częstochowie, Łodzi czy Krakowie.

Okręgowe sądy lekarskie orzekają we wszystkich sprawach jako I instancja. Mogą orzec następujące kary:

 • upomnienie;
 • nagana;
 • kara pieniężna;
 • zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat;
 • ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat;
 • zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat;
 • pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Jeżeli sąd lekarski nałoży na pracownika personelu medycznego karę zawieszenia lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu, może połączyć tę karę z zakazem pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia. Od wyroku wydanego przez okręgowy sąd lekarskie można wnieść odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego. Prawo takie ma pokrzywdzony, lekarz oraz rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

Naczelny Sąd Lekarski

Naczelny Sąd Lekarski, w przeciwieństwie do okręgowych sądów lekarskich funkcjonuje w strukturze Naczelnej Izby Lekarskiej.

Naczelny Sąd Lekarski jest stanowi wyższą instancję w stosunku do okręgowych sądów lekarskich. Zgodnie z art. 44 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich Naczelny Sąd Lekarski zajmuje się m.in. sprawami z zakresu odpowiedzialności zawodowej zawodowej, rozpatruje protesty przeciwko ważności wyborów w izbach lekarskich oraz zażalenia. Naczelny Sąd Lekarski utrzymuje, uchyla albo zmienia orzeczenia okręgowego sądu lekarskiego. Nie uznaje obwinionego za winnego i nie wymierza kary obwinionym, którzy zostali uniewinnieni w postępowaniu przed okręgowym sądem lekarskim oraz, co do których postępowanie umorzono.

Wyroki Naczelnego Sądu Lekarskiego również można zaskarżyć. Służy do tego nadzwyczajny środek zaskarżenia czyli kasacja. Wnosi się ją do Sądu Najwyższego.

Pokrzywdzony w postępowaniu przed sądem lekarskim

Pokrzywdzonymi w postępowaniu przed sądem lekarskim, zgodnie z art. 57 ustawy o izbach lekarskich mogą być osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Warunkiem jest to, aby ich dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przewinienie zawodowe.

Pokrzywdzony ma prawo do ustanowienia dwóch pełnomocników spośród radców prawnych lub adwokatów. Zadaniem profesjonalnych pełnomocników jest reprezentacja interesów pokrzywdzonego w postępowaniu przed sądem lekarskim.  W przypadku śmierci pokrzywdzonego w trakcie postępowania, w miejsce i prawa pokrzywdzonego mogą wstąpić jego małżonek oraz najbliższa rodzina, a także osoby pozostające we wspólnym pożyciu.

Wyroki sądów lekarskich – przykłady z praktyki

Sądy lekarskie orzekają w sprawach o naprawdę różnych stanach faktycznych.  Naczelny Sąd Lekarski rozpatruje zarówno problemy o charakterze ściśle proceduralnym, jak również materialno – prawnym, często doprecyzowując kwestie, które przeczyły Okręgowe Sądy Lekarskie.

W wyroku z dnia 15 marca 2001 r. Okręgowy Sąd Lekarski (NSL Rep. 37/01) ukarał upomnieniem lekarkę, która nie przeprowadziła wywiadu lekarskiego z należytą starannością, co w opinii sądu stanowiło przyczynę niepodjęcia właściwego leczenia, a w konsekwencji – zgonu pacjenta. Lekarkę uznano za winną popełnienia wykroczenia określonego w art. 8 Kodeksu Etyki Lekarskiej. W konsekwencji wniesienia przez lekarkę odwołania, sprawa trafiła do NSL. W trakcie analizy okoliczności sprawy, NSL przyznał, że zachodzi związek pomiędzy zarzutem przypisanym obwinionej lekarce, a zebranymi dowodami. Zauważył jednak, że przypisany lekarce czyn może sugerować istnienie bezpośredniego związku przyczynowego pomiędzy jej zachowaniem, a śmiercią pacjent, co jest sprzeczne ze stanem faktycznym. Lekarka nie przeprowadziła postępowania diagnostycznego z należytą starannością jedna nie wystąpiły podstawy do eskalowania zaniedbania i sugerowania, że skutkiem jej postępowania była śmierć pacjenta. NSL zmienił więc treść czynu, który przypisano obwinionej i wyeliminował z niego wszelkie niejasności. Utrzymał jednak nałożoną przez sąd I instancji karę.

Z perspektywy praw lekarzy ważne są również orzeczenia Naczelnego Sądu Lekarskiego dotyczące prawa do obrony. W jednym z istotniejszych orzeczeń, NSL podkreślił, że obwiniony lekarz ma prawo do ustanowienia obrońcy spośród lekarzy i adwokatów w każdym stadium postępowania. Uprawnienie to nie jest obwarowane żadnym warunkiem czasowym, a zatem obwiniony lekarz ma prawo do skorzystania z niego aż do zamknięcia przewodu sądowego.

Ciekawe orzeczenie zapadło również w sprawie, w której NSL uznał, że absolutnie niedopuszczalne jest wchodzenie lekarza w pewnego rodzaju stosunki majątkowe z pacjentem. W przedmiotowej sprawie lekarz w trakcie leczenia pacjenta (narkomana) odkupił od niego mieszkanie. NSL podkreślił, że jest to postępowanie sprzeczne z art. 14 Kodeksu Etyki Lekarskiej, a jego nieetyczność zachodzi nawet przy ekwiwalentności świadczeń majątkowych. Lekarza z pacjentem łączy bowiem związek szczególny, niezezwalający na tego typu zachowania.

Jak przygotować się do postępowania przed sądem lekarskim?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, zarówno przez pacjentów, jak również lekarzy. Postępowania przed sądami lekarskimi są specyficzne. W toku postępowania, lekarze oraz pokrzywdzeni pacjenci mogą korzystać z pomocy pełnomocnika. Może być nim raca prawny, adwokat, a także inny lekarz. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów w tego typu postępowaniach może zadecydować o sukcesie całej sprawy – efektywne prowadzenie działanie przed sądami lekarskimi wymaga wiedzy i doświadczenia. Profesjonalny pełnomocnik przygotuje zarówno pokrzywdzonego, jak również lekarza do postępowania oraz przedstawi realne szanse w sprawie.

Jeśli osobą pokrzywdzoną działaniem lekarza lub lekarzem, któremu grozi postępowanie przed sądem lekarskim, skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy wszystkie Twoje wątpliwości.

Kancelaria Lazer&Hudziak, Plac Konstytucji 5/19 00-657 Warszawa lub ul. Bolesława Chrobrego 26/111, 40-881 Katowice.

Nr telefonu – 536 007 001.

brak komentarzy

Pozew przeciwko szpitalowi o odszkodowanie – jak walczyć o swoje

04.01.2018 in Pozew przeciwko szpitalowi, Sąd czy nie-sąd?

pozew przeciwko szpitalow pozew przeciwko lekarzowi Odpowiedź na powyższe przedstawimy od strony praktycznej. Czasem pozew przeciwko szpitalowi, a czasem wniosek do komisji…zdarza się, że najpierw jedno (komisja), potem drugie (sąd). Niestety wybór słusznej drogi nie jest łatwy. O różnicach między postępowaniami przed sądem, a komisją pisałyśmy w poprzednim poście: Pozew do sądu, czy wniosek do komisji ds. zdarzeń medycznych?  Teraz jednak czas na praktyczne podsumowanie.

(więcej…)

1 komentarz
%d bloggers like this: