blog błąd lekarza tło
 

Zadośćuczynienie dla rodziców dziecka, które doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – uchwały SN

27 Mar 2018 | Kancelaria | zadośćuczynienie dla rodziców
zadośćuczynienie dla rodziców, odszkodowanie dla rodziców, zadośćuczynienie za niepełnosprawne dzieckoKorzystne dla pacjentów i ich rodzin uchwały Sądu Najwyższego dotyczące m.in zadośćuczynienia dla rodziców. Za błąd przy porodzie, na zadośćuczynienie nie zasługuje tylko dziecko, ale także rodzice

Sąd może przyznać zadośćuczynienie dla rodziców dziecka, które doznało z winy personelu medycznego ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Dzisiaj skład siedmioosobowy ( poszerzony) Sądu Najwyższego podjął trzy ważne uchwały ( m.in. ważne dla pacjentów) o jednakowym brzmieniu!

Sąd Najwyższy odpowiedział na pytania prawne Aleksandry Wiktorow – rzecznika finansowego, Komisji Nadzoru Finansowego, a także jednego ze składów Sądu Najwyższego.

W 2008 r. wprowadzono przepis art. 446 par. 4 kodeksu cywilnego tj. zadośćuczynienie dla bliskich ofiary śmiertelnej w wyniku przestępstwa, wykroczenia drogowego lub błędu medycznego, czyli czynu niedozwolonego. Do tej pory zadośćuczynienia za krzywdy mogli domagać się jedynie bezpośrednio poszkodowani.

Teraz to się zmieni, jeśli poszkodowany żyje- zasadnym jest zadośćuczynienie dla rodziców tj.pośrednio poszkodowanych.

Przyczyną zagadnień budzących wątpliwości była sprawa dziecka, które na skutek błędu lekarza przy porodzie doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu- jest niepełnosprawne. Rodzice dziecka nie mają z dzieckiem pełnego kontaktu, nie widzi, nie mówi, nie chodzi. Ciąża przebiegała prawidłowo, jednak w szpitalu zwlekano z decyzją o cesarskim cięciu tak długo, że dziecko urodziło się w ciężkiej zamartwicy urodzeniowej.

Szpital przegrał sprawę o zadośćuczynienie  za błąd przy porodzie na rzecz dziecka i rodziców, jednak kwestionował, że rodzicom należy się jakiekolwiek zadośćuczynienie.

*** WAŻNE: Przepis 446 par. 4 kc nie przewiduje możliwości żądania zadośćuczynienia dla rodziców w przypadku, gdy dziecko żyje, obejmuje tylko przypadki śmierci osoby bliskiej!

Link do przepisu:

Przepis 446 par. 4

I tu pojawił się problem, czy można zasądzić rodzicom

zadośćuczynienie za ciężki uszczerbek na zdrowiu dziecka?

Dla nas oczywistym jest, że tak, otóż więzi z dzieckiem zdrowym a dzieckiem chorym są inne. Ktoś pozbawił rodziców przeżywania wszystkich tych pozytywnych chwil w życiu i rozwoju ukochanej osoby. Rodzice muszą codziennie zmagać się z chorobą swojego dziecka, zamiast cieszyć się jego dorastaniem.

CAŁE SZCZĘŚĆIE SĄD NAJWYSZY UZNAŁ DZIŚ, ŻE TAK WŁAŚNIE JEST i potwierdził to, co wydawałoby się oczywiste dla nas wszystkich.

Nie ma jeszcze uzasadnień uchwał Sądu Najwyższego, jednak będziemy śledzić sytuację na bieżąco:)

Poniżej sygnatury akt uchwał Sądu Najwyższego:

III CZP 60/17, III CZP 69/17, III CZP 36/17 ;

 

pozdrawiamy

radca prawny Małgorzata Hudziak

adwokat Joanna Lazer

www.lazer-hudziak.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments