blog błąd lekarza tło
 
pozew przeciwko szpitalow pozew przeciwko lekarzowi

Czy w sprawie o błąd medyczny pacjentowi potrzebny jest prawnik?

13 Lis 2018 | Kancelaria | Bez kategorii

Poszkodowani pacjenci często zastanawiają się czy w sprawie o błąd medyczny potrzebny jest prawnik. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak. Sprawy o błąd medyczny to sprawy z natury rzeczy skomplikowane. Wymagają nie tylko rzetelnej wiedzy prawniczej, ale również podstawowej orientacji w zagadnieniach medycznych. Stawka zazwyczaj również jest bardzo duża. Chodzi nie tylko o pieniądze, które pomogą pacjentowi w dalszym leczeniu i funkcjonowaniu, ale również o sprawiedliwość i o to, aby lekarz nikomu więcej nie zaszkodził. Nie warto ryzykować – dobry prawnik zadba o interesy klienta i pomoże w uzyskaniu sprawiedliwej rekompensaty.

Kancelaria prawa medycznego – kiedy się do niej zgłosić?

Pacjenci często nie są pewni czy „mają z czym” pójść do prawnika. Nie są przekonani czy w ich sprawie faktycznie można mówić o błędzie medycznym czy też może tylko im się wydaje. Nic w tym dziwnego – edukacja pacjentów nadal nie jest w naszym kraju na najwyższym poziomie. Wielu z nich nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele praw im przysługuje.

Tym bardziej warto więc umówić się na rozmowę z prawnikiem. Prawnik rozwieje wątpliwości klienta i dokona wstępnej analizy sprawy. Być może faktycznie okaże się, że w danej sprawie nie ma podstaw do ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie, ale zawsze warto to sprawdzić. Konsultacja z prawnikiem jest do tego najprostszą drogą. Warto wybrać kancelarię specjalizującą się w prawie medycznym, która ma na swoim koncie wiele wygranych w imieniu klientów spraw. Czym większe doświadczenie i specjalizacja prawnika, tym większe szanse pacjenta na sukces.

Sprawa o błąd medyczny – w czym może pomóc prawnik?

Wyspecjalizowana kancelaria prawna odciąży klienta w niemalże wszystkich kwestiach związanych ze sprawą o błąd medyczny. Przede wszystkim:

  • Doradzi co można zrobić w konkretnej sytuacji oraz przedstawi pacjentowi możliwe konsekwencje.
  • Sporządzi wszystkie niezbędne pisma i dokumenty, jak również przygotuje i złoży wnioski dowodowe. Prawnik, specjalizujący się w prawie medycznym, zrobi to w sposób w pełni profesjonalny i nie pozwoli sobie na przekroczenie terminów.
  • Sprawdzi dokumenty pacjenta, które sam już złożył.
  • Podejmie się profesjonalnej reprezentacji klienta w sądzie lub przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Prawnik zna wszystkie prawa i obowiązki stron oraz wie w jaki sposób powinno przebiegać postępowanie. Klient unika w ten sposób ogromnego stresu, który towarzyszy samodzielnym wystąpieniom przed sądem lub Komisją.
  • Przesłucha rzetelnie świadków. Prawnik, specjalizujący się w prawie medycznym nie pozwoli świadkom pominąć faktów, które mogłyby zadziałać na korzyść pacjenta.

Rzetelna kancelaria nie zagwarantuje Ci stuprocentowego zwycięstwa. Jeśli jakiś prawnik mówi, że na pewno wygra Twoją sprawę, powinno to wzbudzić Twoje zaniepokojenie. Dobry prawnik zrobi, co w jego mocy, aby Ci pomóc, jednak na ostateczny sukces w sądzie składa się wiele czynników. Część z nich może wyjść na jaw dopiero w trakcie trwania procesu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pytania o czas trwania postępowania. Zdajemy sobie sprawę, że każdy pacjent chciałby, aby jego sprawa zakończyła się jak najszybciej. Prawnik niestety nie ma większego wpływu na czas trwania procesu. Realnie, trzeba liczyć się z co najmniej 2-3 latami przed sądem I instancji. Nawet najlepsza kancelaria prawna nie będzie w stanie skrócić tego terminu do kilku tygodni czy miesięcy, chyba, że w grę wchodzi ugoda sądowa, a takie sprawy też mamy na swoim koncie, a wówczas wypłata pieniędzy dla pacjenta nastąpi dużo szybciej, niż na skutek wyroku sądowego.

Jak przygotować się do spotkania z prawnikiem?

Wiesz już, że warto skorzystać z usług prawnika oraz masz świadomość, co może zrobić dla Ciebie dobry prawnik. Powinieneś również wiedzieć jak możesz przygotować się do spotkania z prawnikiem. Dla prawnika punktem wyjścia będzie Twoja dokumentacja medyczna. Pamiętaj, aby zabrać ją ze sobą – uporządkowaną i kompletną. Dokumentacja medyczna to często jeden z najważniejszych dowodów w sprawie. Prawo żądania dostępu do dokumentacji medycznej to jedno z przysługujących Ci praw pacjenta. Warto również, abyś zabrał ze sobą dokładny opis sytuacji, która w Twojej opinii doprowadziła do błędu medycznego. Ważne, aby wymienić zdarzenia w kolejności chronologicznej.

Przed rozmową z prawnikiem nie warto się stresować – prawnik jest po to, aby Ci pomóc. Jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj. Nie pomijaj jednak żadnych szczegółów dotyczących procesu leczenia, który doprowadził do potencjalnego błędu medycznego. Opowiedz o wszystkim, co pamiętasz i zawrzyj możliwie dużo szczegółów. Informacje z Twojego punktu widzenia nieistotne, mogą odgrywać bardzo dużą rolę w sprawie. My jesteśmy od tego, żeby Ci pomóc rozwiać wszystkie wątpliwości.

Jakie sprawy może wygrać dla Ciebie wyspecjalizowana kancelaria prawna?

Kancelarie prawne, które zajmują się błędami medycznymi, pomagają Klientom zarówno w sprawach sądowych, jak również w postępowaniach przed Wojewódzkimi Komisjami ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Kancelaria Lazer&Hudziak posiada bogate doświadczenie zarówno w postępowaniach sądowych, jak również przed Komisją. Wygrałyśmy już dla naszych Klientów miliony złotych, wkładając serce i mnóstwo ciężkiej pracy w każde z prowadzonych postępowań. Nie boimy się trudnych przypadków i wierzymy, że nie ma spraw beznadziejnych.

Wygrałyśmy m.in. sprawę o odszkodowanie za złą diagnozę postawioną u młodego chłopaka, który w jej wyniku doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu. Tej sprawy nie chciały się podjąć inne kancelarie, z góry zakładając przegraną. Analiza medyczna, której podjęli się lekarze współpracujący z naszą kancelarią oraz postępowanie, które przeprowadziłyśmy niezwykle starannie, pozwoliły nam wygrać tę sprawę prawomocnie już w I instancji. Dla naszego młodego klienta uzyskałyśmy 250 000 zł odszkodowania. Prowadziłyśmy przed sądem również wiele innych trudnych spraw – m.in. o odszkodowanie dla rodziny za śmierć pacjentki. Sprawa dotyczyła śmierci kobiety, którą lekarz zbyt wcześnie wypisał do domu, nie przeprowadzając odpowiednich badań. W domu kobieta doznała krwawienia podpajęczynówkowego, a gdy trafiła do szpitala ponownie, było już za późno. Rodzina zmarłej zgłosiła się do naszej kancelarii, a nam udało się zabezpieczyć ważne dla sprawy dowody. Doprowadziłyśmy do skazania winnego, a następnie przeprowadziłyśmy rodzinę zmarłej przez postępowanie cywilne. Ostatecznie rodzina otrzymała łącznie 240 000 złotych.

Wielokrotnie reprezentowałyśmy naszych Klientów również w postępowaniach przed Wojewódzkimi Komisjami ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Te sprawy często dotyczą błędów okołoporodowych, chociaż oczywiście nie jest to regułą. Uzyskałyśmy satysfakcjonujące odszkodowania m.in. dla pacjentki, która doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu w trakcie porodu. Lekarze nie zbadali możliwości pacjentki co do odbycia porodu drogami natury. Nie wykonali również analizy proporcji między płodem, a miednicą matki. W konsekwencji u pacjentki doszło do pęknięcia krocza oraz obrażeń mięśni zwieracza. Ponadto, przed Komisjami często reprezentowałyśmy również kobiety, których dzieci są ciężko chore lub zmarły wskutek niedotlenienia, spowodowanego brakiem lub zbyt późną decyzją o wykonaniu cesarskiego cięcia. Doświadczenie, które posiadamy w tych niezwykle przykrych i trudnych sprawach, pozwala nam działać skutecznie i pomagać kolejnym pacjentom.

Potrzebujesz prawnika? Czekamy na Twój kontakt

W sprawach o błąd medyczny nie warto działać samodzielnie. Ryzyko pomyłki albo złej decyzji co do strategii procesowej jest zbyt duże. Kilka lat samodzielnej walki pacjenta w sądzie może zaprzepaścić jeden błahy błąd, mający np. charakter formalny. Powierzenie sprawy prawnikowi to przejaw troski o swoje interesy. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich podejrzewacie, że w Waszej sprawie mogło dojść do błędu medycznego, czekamy na Wasz kontakt. Sprawdzimy co można zrobić w sprawie i przedstawimy Wam wasze prawa.

Joanna Lazer, adwokat

Małgorzata Hudziak, radca prawny

Kancelaria Lazer&Hudziak, Plac Konstytucji 5/19 00-657 Warszawa

Nr telefonu 604432333, 530291291, 536 007 001

Mail: kancelaria@lazer-hudziak.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments