fbpx

Nieudana operacja nosa

Błąd medyczny – nieudana operacja nosa. Ile mogę żądać?

Do błędu medycznego może dojść również w trakcie operacji plastycznych. Jedną z operacji, w trakcie których może dojść do błędu w sztuce lekarskiej jest operacja plastyczna nosa tj. nieudana plastyka nosa. Czasami ma ona cel wyłącznie poprawy wyglądu nosa, czasami – pacjent po prostu musi ją przejść, aby nie mieć problemów z oddychaniem, a poprawa estetyki jest skutkiem ubocznym. Bez względu na to jaki był cel Twojej operacji nosa, jeśli jest nieudana – możesz domagać się odszkodowania lub zadośćuczynienia z powodu sprzecznego z zasadami sztuki medycznej postępowania lekarza. Ile możesz uzyskać i co jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz do sądu? Przeczytaj.

Nieudana operacja nosa? Sprawdź jakie masz możliwości prawne – zadzwoń 536 007 001

Nieudana operacja nosa… czyli jaka?

O niepowodzeniu operacji plastycznej mówimy w sytuacji braku oczekiwanego efektu, zaistnienia niepożądanego efektu lub wystąpienia powikłań niebezpiecznych dla zdrowia. Nie zawsze ustalenie czy operacja odniosła pożądany skutek jest takie oczywiste. Często objawy, które wydają się pacjentom wystarczające dla oskarżenia lekarza o błąd medyczny to po prostu zwykłe skutki uboczne operacji, na które pacjent zgodził się przed zabiegiem. Przy podpisywaniu zgody na zabieg, pacjent deklaruje przecież, że ma świadomość możliwych powikłań, za które lekarz, szpital lub inna placówka medyczna nie odpowiada. Zanim poddasz się operacji plastycznej nosa, przeczytaj więc dokładnie wszystkie dokumenty, które podpisujesz.

Nieudana operacja plastyczna nosa – konsultacja z innym specjalistą i dokumentacja medyczna

Warto również, abyś przed oskarżeniem lekarza o błąd medyczny, skonsultował swój problem z innym lekarzem specjalistą. To oczywistość, jednak w tak trudnych sytuacjach jak podejrzenie nieudanej operacji, pacjenci często kierują się emocjami – warto więc o tym przypomnieć. Dla bezpieczeństwa wybierz się do lekarza tej samej specjalności, jednak najlepiej z innego miasta lub placówki. Taki lekarz będzie z pewnością bardziej obiektywny niż lekarz, pracujący np. w tej samej placówce, w której miał miejsce Twój zabieg nosa.

Jeśli specjalista potwierdzi, że skutki Twojej operacji wykraczają poza zwykłe powikłania pooperacyjne lub efekt diametralnie różni się od tego, który chciałeś uzyskać – zyskasz solidną podstawę do wystąpienia przeciwko klinice- lekarzowi, w której odbył się Twój zabieg.

Konsultacja z innym lekarzem to początek drogi do uzyskania odszkodowania. Równie ważne jest zgromadzenie pełnej dokumentacji medycznej, która będzie stanowiła niezwykle istotny dowód w sprawie. Dostęp do niej jest jednym z Twoich podstawowych praw.

Odszkodowanie za nieudaną operację plastyczną nosa – kogo pozwać?

Chociaż zapewne pierwszą odpowiedzią, która nasuwa Ci się na to pytanie będzie naturalnie „lekarz” – nie zawsze będzie to takie oczywiste. Odszkodowania za nieudaną operację plastyczną nosa można dochodzić od lekarza, lekarza i kliniki, wyłącznie kliniki, jak również ubezpieczyciela.

Jeśli lekarz pracuje na umowie o pracę, odpowiada jak pracownik, tj. w procesie sądowym wystąpi jedynie jako świadek, a całością odpowiedzialności zostanie obarczona klinika. Wówczas należy pozwać klinikę. Jeśli jednak lekarz pracuje w klinice na tzw. kontrakcie, odpowie solidarnie z nią. Klinika zawsze odpowiada za nieudaną operację, która miała miejsce na jej terenie.

Pacjent domagający się odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu nieudanej operacji plastycznej nosa może też pozwać ubezpieczyciela szpitala lub lekarza. Odpowiedzialność ubezpieczyciela wynika z zawartej umowy OC za błędy w sztuce.

Odszkodowanie za nieudaną operację plastyczną nosa – ile można wygrać?

Wysokość świadczeń, przyznawanych przez sądy w sprawach o nieudane operacje plastyczne nosa różni się między sobą. Zwykle świadczeniami o najwyższej wysokości są zadośćuczynienia. Sądy przyznają je w ramach „rekompensaty” za doznane cierpienia psychiczne i fizyczne, spowodowane uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia. Nieco niższe są zwykle wysokości odszkodowań, czyli świadczeń, należnych pacjentom, którzy wskutek nieudanej operacji plastycznej nosa  doznali szkody majątkowej. Większości pacjentów, borykającej się ze skutkami nieudanej operacji plastycznej nosa, przysługują obydwa roszczenia – i o odszkodowanie i o zadośćuczynienie.

Nie wskażemy Ci jednej, konkretnej kwoty, której możesz się domagać. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Zwykle jednak w przypadku błędów medycznych związanych z operacjami plastycznymi nosa, sądy przyznają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dokładana kwota zależy m.in. od:

 • Rozmiaru i stopnia doznanych cierpień fizycznych i psychicznych związanych z nieudaną operacją nosa
 • Nieodwracalności następstw błędu
 • Wieku poszkodowanego
 • Rodzaju wykonywanej przez pacjenta pracy
 • Skutków, które wywołało uszkodzenie ciała w kontekście zdolności do normalnego funkcjonowania
 • Ewentualnej winy lub przyczynienia się pacjenta

Niepisaną i dość „brutalną” zasadą jest to, że czym cierpienia pacjenta większe – tym wyższej wysokości zadośćuczynienia można oczekiwać. Jak już jednak mówiłyśmy bez analizy sprawy ciężko o podanie konkretnej kwoty. Jedno jest pewne – szanse pacjenta na uzyskanie sprawiedliwego świadczenia znacznie zwiększa pomoc doświadczonej kancelarii prawa medycznego.

Odszkodowanie za nieudaną korektę nosa – przykład z praktyki

Jak już wiesz, kwoty przyznawanych przez sądy świadczeń, różnią się między sobą.  Przykładem bardzo wysokiego odszkodowania jest sprawa rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku z dnia 25 stycznia 2017 r. Sąd przyznał w niej kwotę 91 500 zł. Była to sprawa kobiety, poddanej licznym operacjom po wypadku komunikacyjnym. U pacjentki stwierdzono znacznie zdeformowany i spłaszczony grzbiet nosa, skrzywioną przegrodę nosa, dużą perforację tej przegrody i niesymetryczne przewody nosowe. Wady te nie tylko szpeciły, ale i utrudniały oddychanie. Z powodu obrażeń, których doznała, konieczna była m.in. korekta nosa. Chociaż korekta była niezbędna, niestety efekty nie były satysfakcjonujące. Zdaniem powódki działania lekarzy bardziej zaszkodziły niż pomogły estetycznie. Nie ułatwiły również kobiecie oddychania. Chociaż biegli powołani w sprawie wygląd nosa określili jako „poprawny”, kobieta nie mogła pogodzić się z nowym wyglądem swojej twarzy. Sąd przyznał zadośćuczynienie za uwagi na subiektywne cierpienia powódki, związane z oszpeceniem oraz niemożnością prowadzenia stylu życia dostępnego przed wypadkiem wraz ze wszystkimi jego skutkami. Jednym z elementów, które złożyły się tak wysoką kwotę przyznanego świadczenia, były niesatysfakcjonujące rezultaty operacji nosa i innych operacji plastycznych, które przeszła.

Kwoty przyznawane w Polsce mogą wydawać się wysokie., ale wciąż nie dogoniliśmy pod tym względem Zachodu. W Wielkiej Brytanii zasądza się już kwoty w wysokości 50 000 funtów. W USA również stale wzrastają kwoty przyznawane za błędy medyczne w trakcie operacji plastycznych – w ponad 60 % sprawa są to kwoty w granicach od 100 000 do 499 999 dolarów. Na naszym polskim podwórku oznacza to dobre prognozy na przyszłość. Pacjenci są coraz bardziej świadomi, że za błędy w trakcie operacji plastycznych, w tym również za błędy w operacji plastycznej nosa, klinika może słono zapłacić. Nie ulega więc wątpliwości, że warto walczyć o sprawiedliwość na drodze sądowej.

Odszkodowanie za operację plastyczną nosa – pomoże Ci kancelaria prawa medycznego

Zanim stwierdzisz, że w przypadku Twojej nieudanej operacji plastycznej nosa „to się nie uda” i „na pewno nie wygrasz”- pamiętaj, że lekarz, wykonujący operację plastyczną odpowiada tak samo jak inny lekarz leczący złamania czy inne choroby, bowiem jego działania muszą być zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Nie lekceważ powikłań, które wystąpiły po Twojej operacji plastycznej. Zasięgnij opinii innego specjalisty, zgromadź dokumentację medyczną i skontaktuj się z nami. Nasza Kancelaria reprezentuje pacjentów również w sprawach o błędy medyczne, popełniane przy operacjach plastycznych. Czekamy na Twój kontakt.

4 komentarze do wpisu „Błąd medyczny – nieudana operacja nosa. Ile mogę żądać?”

 1. Czy można umówić się na bezpłatną konsultację? Rozmawiałam z Państwem przez telefon, ale nie stać mnie na konsultacje

  Odpowiedz
 2. Czy takie sprawy przedawniaja sie? Czy jest szansa uzyskac odszkodowanie po kilkunastu lub kilkudziesieciu latach od operacji plastycznej, jesli w miedzyczasie nie bylo innych zabiegow, a fuszerka jest widoczna golym okiem?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry, jeżeli do błędu doszło w prywatnym gabinecie to błąd przedawnia się z upływem 10 lat. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z kancelarią Lazer & Hudziak tel. 536 007 001

   Odpowiedz

Dodaj komentarz