blog błąd lekarza tło
 

Przedawnienie roszczeń za błąd medyczny. Błąd lekarski przedawnienie, jak liczyć?

16 maja 2018 | Kancelaria | Bez kategorii

błąd lekarski przedawnienieTermin przedawnienia roszczeń o błąd medyczny wynosi 3 lata od dnia, w którym pacjent DOWIEDZIAŁ SIĘ o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Zatem, nie zawsze dzień, w którym doszło do błędu medycznego np. do nieudanej operacji, będzie dniem, od którego liczymy bieg terminu przedawnienia roszczeń o błąd medyczny. Przecież często pacjenci nie mają pojęcia, że doszło do błędu medycznego, dowiadują się o tym zazwyczaj przypadkiem, często od innego lekarza lub wskutek własnych poszukiwań, dlaczego stan zdrowia pogorszył się w wyniku leczenia, zamiast się polepszyć. Momentem kluczowym jest ustalenie chwili, w której dowiedzieliśmy się, że lekarz popełnił błąd. Należy pamiętać, że trzeba ten moment dowiedzenia się o błędzie w sztuce lekarskiej w jakiś sposób udowodnić, jednakże to już zadanie dla prawnika zajmującego się prawem medycznym, czyli takiego jak MY 🙂

Błąd lekarski przedawnienie, co to jest przedawnienie roszczeń pacjentów (odszkodowanie za błąd medyczny przedawnienie)?

Jeśli wierzyciel przez dłuższy czas nie korzysta ze swoich uprawnień względem dłużnika, to prawo powinno usunąć stan niepewności po stronie tego drugiego („muszę czy nie muszę płacić – oto jest pytanie”). Na tym właśnie polega przedawnienie: jeśli wierzyciel zażąda spłaty roszczenia, które przedawniło się, dłużnik może skutecznie uwolnić się od tego żądania. Jednakże poniżej spróbujemy Państwu wszystko wytłumaczyć.

Zasada ogólna wynika z treści art. 117 §2 kodeksu cywilnego:

„Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.”

Ile czasu ma dziecko na dochodzenie zadośćuczynienia za błąd medyczny?

Termin 3 letni przedawnienia roszczeń pacjentów nie ma znaczenia, jeśli chodzi o poszkodowane dzieci. Dzieci, które ucierpiały w wyniku błędu medycznego na dochodzenie zadośćuczynienia mają 2 lata od uzyskania pełnoletności. Co to oznacza? Oznacza to, że dziecko ma zatem 20 lat od urodzenia na dochodzenie swych roszczeń. (wyjątek: trzeba pamiętać, że w Polsce osoba małoletnia, która wzięła ślub, a więc minimum 16-letnia, z dniem zawarcia małżeństwa staje się zgodnie z prawem pełnoletnia, w tym przypadku termin będzie o 2 lata krótszy).

Pamiętajmy, że przepis o możliwości dochodzenia roszczeń przez dziecko w terminie 2 lat od uzyskania pełnoletności wszedł do polskiego porządku prawnego dopiero ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny ze skutkiem od dnia 10 sierpnia 2007 r.

Jednakże do części spraw z przed 10 sierpnia 2007r. również stosujemy przepisy nowe.

Wszystkie wyżej wymienione terminy przedawnienia roszczeń nie mają zastosowania, jeśli personel medyczny popełnił przestępstwo – termin przedawnienia roszczeń przeciwko szpitalowi lub lekarzowi w takim przypadku wynosi 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa dla wszystkich, zarówno dorosłych pacjentów, jak też poszkodowanych dzieci.

Ważne!

Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r., o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, wprowadziła 20-letni termin przedawnienia roszczeń będących następstwem przestępstwa. Zgodnie z art. 2 tej ustawy roszczenia o naprawienie szkody wynikłej ze zbrodni lub występku, jeżeli w dniu wejścia w życie (10 sierpnia 2007) ustawy nie uległy jeszcze przedawnieniu, ulegną przedawnieniu po upływie 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa – dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Orzeczenie komisji wojewódzkiej przerywa przedawnienie

Jak liczyć okres przedawnienia w sprawie o błąd medyczny?

Jeżeli zdarzenie medyczne (np. błąd przy operacji) będące przestępstwem nastąpiło w dniu 1 stycznia 2000r., to według przepisów dotychczasowych roszczenie o naprawienie szkody uległoby przedawnieniu z dniem 1 stycznia 2010r. (po 10 latach). Jednak na skutek wprowadzonej zmiany przepisów kodeksu cywilnego roszczenie takie ulegnie przedawnieniu dopiero z dniem 1 stycznia 2020r. Stosujemy zatem termin 20-letni, a nie jak dawniej 10-letni.

Pamiętać należy, że zastosowanie 20 letniego terminu przedawnienia wcale nie jest uzależnione od skazania personelu medycznego za przestępstwo w postępowaniu karnym.

Stwierdzenie przez sąd cywilny, że błąd medyczny stanowił przestępstwo, wymaga dokonania własnych ustaleń dotyczących istnienia podmiotowych i przedmiotowych znamion przestępstwa, według zasad przewidzianych w prawie karnym. Należy do nich między innymi bezprawność działania i wina sprawcy szkody. Elementy te podlegają ustaleniu przez sąd cywilny (tak: wyrok SN z 18 grudnia 2008 r. III CSK 193/08 LEX nr 487538).

Co więcej, nie jest konieczne imienne wskazanie sprawcy przestępstwa (orzeczenie SN z dnia 21 grudnia 1967 r., III PZP 34/67, OSN 6/68, poz. 94; por. uchwała siedmiu sędziów SN z dnia 29 października 2013 r. sygn. III CZP 50/13 – OSNC 2014/4/35)

Oczywiście powyższe nie oznacza, że Sąd cywilny może skazać personel medyczny stosując prawo karne, może jednak uznać, że zostało wykazane, iż szkoda powstała w wyniku przestępstwa, a co za tym idzie zastosować wydłużony termin przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody.

Wiemy, to dosyć skomplikowane dla zwykłego śmiertelnika, jednak mamy nadzieję, że chociaż trochę udało nam się przybliżyć problematykę przedawnienia roszczeń o błąd medyczny.

Podsumowując, uważamy, że w razie wątpliwości zabawa w prawnika nie ma sensu, należy udać się do specjalisty, żeby nie przegapić terminu przedawnienia. Powyższy post stanowi jedynie informację dla wymagających 🙂

Poszukujesz odpowiedzi na poniższe pytania? Zadzwoń i umów się na poradę tel. 536 007 001

Do ilu lat można starać się o odszkodowanie od szpitala?

Jakie są terminy przedawnienia roszczenia za błąd lekarski?

Czy błąd lekarski ulega przedawnieniu?

Błąd lekarski przedawnienie, jak liczyć?

Lazer & Hudziak Adwokaci i Radcowie Prawni SKA

 

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 miesięcy temu

Dzień dobry mam pytanie a chodzi mianowicie o błąd w sztuce lekarskiej które nastąpiło 30 lat temu miałem złamaną rękę z przemieszczeniem lekarz nie ustawił tylko dał w gips i tak źródła mi się krzywo potem miałem operacje i założyli śrubę teraz mam dalej krzywą rękę śruba pękła i mam coraz większe problemy z tą ręka czy po tak długim czasie mogę się ubiegać o jakieś zadośćuczynienie . Dziękuję za odpowiedź

Kancelaria Lazer&Hudziak
Admin
2 miesięcy temu
Reply to  Jacek

Niestety sprawa jest już przedawniona.
Serdecznie pozdrawiamy