fbpx

Pozew przeciwko
szpitalowi o odszkodowanie

Jak pozwać szpital?

Pozew przeciwko szpitalowi o odszkodowanie – jak walczyć o swoje

Odpowiedź na powyższe przedstawimy od strony praktycznej. Czasem pozew przeciwko szpitalowi, a czasem wniosek do komisji…zdarza się, że najpierw jedno (komisja), potem drugie (sąd). Niestety wybór słusznej drogi nie jest łatwy. O różnicach między postępowaniami przed sądem, a komisją pisałyśmy w poprzednim poście: Pozew do sądu, czy wniosek do komisji ds. zdarzeń medycznych? Teraz jednak czas na praktyczne podsumowanie.

→ Chcesz pozwać szpital o błąd medyczny? Możemy Ci pomóc, kancelaria Lazer & Hudziak specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań od szpitala. Zadzwoń 536 007 001

Dochodzenia swoich praw w sprawach o błąd medyczny

W naszej ocenie nie ma jednej słusznej drogi dla wszystkich, do każdej sprawy o błąd medyczny należy podejść w sposób indywidualny.

Trzeba mieć na uwadze, że sprawy sądowe, dotyczące błędów medycznych trwają bardzo długo, sprawy przed komisją dużo krócej.

Na pewno jest to pewnego rodzaju udogodnienie. Nikt nie ma ochoty na długie procesy sądowe, szczególnie poszkodowany pacjent.

Jednak zwracamy uwagę, że w sprawach poszkodowanych pacjentów, gdy doszło do błędu medycznego, dość ewidentnego, często warto pominąć postępowanie przed komisją, żeby nie przedłużać sprawy o co najmniej 4 miesiące (w praktyce rok). Ponieważ może okazać się, że kwota jaką zaproponuje szpital będzie dużo niższa niż średnie odszkodowania za błąd lekarza w tego typu sprawach przed sądem.

Natomiast jeśli prawnicy, których główną specjalizacją jest prawo medyczne ocenią, że mają pewne wątpliwości co do tego, czy doszło do błędu medycznego, należy się poważnie zastanowić, czy nie lepiej złożyć wniosek do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.

Dlaczego?

Ponieważ opłata od wniosku wynosi wyłącznie 200 złotych, koszty opinii biegłych, również są znacznie niższe, czas oczekiwania na orzeczenie to mniej więcej rok…. Mimo, że ustawa mówi o 4 miesiącach…

***(Dla przypomnienia: W każdej sprawie o błąd medyczny, jak wygrywamy to nie ponosimy kosztów postępowania, ponosi je strona przegrywająca).

Należy jednak pamiętać, że wojewódzka komisja do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie orzeka zdarzenia medycznego w przypadku każdego błędu medycznego, do którego doszło w szpitalu. Komisja nie orzeknie zdarzenia np. jeśli doszło do błędu organizacyjnego szpitala. W takim przypadku, pozostaje nam wyłącznie pozew przeciwko szpitalowi. Czym jest błąd organizacyjny szerzej w kolejnym poście.

Pozew przeciwko szpitalowi lepszą drogą?

Przynajmniej dla poszkodowanego pacjenta, któremu najczęściej brakuje pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

Jeśli wskutek błędu lekarza bądź innego personelu medycznego poszkodowany pacjent utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody i odpowiedniej renty.

Co zrobić, żeby otrzymać rentę za błąd medyczny wcześniej?

Należy przede wszystkim złożyć wniosek o zabezpieczenie renty i ,,uprawdopodobnić” swoje roszczenie.

Co to w praktyce oznacza w sprawach o błąd medyczny?

Oznacza to, że musimy przekonać sąd, że nasze roszczenie jest z dużym prawdopodobieństwem słuszne. Musimy uprawdopodobnić, że doszło do błędu medycznego.

Jak przekonać sąd, że nasze roszczenie o rentę za błąd lekarza jest uprawdopodobnione?

Należy przedstawić we wniosku do sądu orzeczenie o zdarzeniu medycznym właśnie od wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Innym sposobem może być przedstawienie przekonującej opinii prywatnej lekarza danej specjalizacji- co jak poszkodowani pacjenci wiedzą, nie jest łatwe do uzyskania w naszej rzeczywistości.

Pozew przeciwko szpitalowi – o czym pamiętać

Przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie ma możliwości wnioskowania o rentę ani o jej zabezpieczenie. Również nie można żądać ustalenia odpowiedzialności szpitala za błąd medyczny na przyszłość. Może to mieć znaczenie przy wyborze drogi postępowania, gdy jesteśmy poszkodowanym pacjentem, który potrzebuje pieniędzy. Dodam, że przeprowadzenie postępowania przed komisją nie zamyka nam możliwości (jeżeli jesteśmy niezadowoleni z wyniku sprawy) pójścia do sądu. Należy jednak uważać na przedawnienie roszczeń za błąd medyczny. Reasumując, stwierdzamy, że nie ma jednej słusznej drogi. Każda sprawa o odszkodowanie za błąd lekarski lub innego personelu medycznego wymaga odrębnej, wnikliwej analizy oraz indywidualnej strategii działania, adekwatnej do potrzeb Klienta.

Pozew przeciwko szpitalowi o odszkodowanie

Jak pozwać szpital? 

Skontaktuj się z nami, mamy doświadczenie w sprawach przeciwko szpitalom! Zadzwoń teraz 536 007 001 lub wyślij wiadomość z opisem sprawy kancelaria[at]lazer-hudziak.pl

1 komentarz do wpisu “Pozew przeciwko szpitalowi o odszkodowanie – jak walczyć o swoje”

  1. Dokładnie takich informacji szukałam, ponieważ jestem poszkodowaną pacjentką i chciałabym zgłosić pozew o popełnienie błędu medycznego. Wielkie dzięki za ten post, bardzo przydatny!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Przyjaciele kancelarii