fbpx

Aquafilling

Aquafilling – czy to bezpieczne? Stanowisko lekarzy, producenta i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej

Czy metoda powiększania piersi lub pośladków przy użyciu preparatów AQUAfilling Bodyline lub Los Deline jest bezpieczna? To pytanie zadają sobie kobiety, które zdecydowały się już na skorzystanie z powyższych metod oraz takie, które nadal marzą o udoskonaleniu swojego ciała. W ostatnim czasie wokół preparatów AQUAfilling Bodyline oraz analogicznego preparatu Los Deline narosło wiele kontrowersji. W Internecie można trafić na setki niepokojących informacji na temat tej metody powiększania piersi lub pośladków, a konkretnie – powikłań po nich. W dzisiejszym artykule postanowiłyśmy przyjrzeć się stanowiskom lekarzy, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz producenta preparatu. Podpowiemy Ci również co możesz zrobić, jeśli sama uważasz, że jesteś ofiarą powikłań po zabiegu z użyciem preparatów AQUAfilling.

Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej – Informacja o preparacie AQUAfilling / Los Deline

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej: „Z otrzymanego w odpowiedzi na wystąpienie Prezesa Zarządu Głównego PTChPRiE pisma z Departamentu Nadzoru i Badań Klinicznych Wyrobów Medycznych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wynika, iż preparat AQUAfilling po dniu 22 marca 2017 r. nie powinien być już wprowadzany do obrotu”. Co więcej, Zarząd Główny PTChPRiE podjął analogiczne działania w celu ustalenia statusu prawnego funkcjonującego nadal na rynku preparatu Los Deline. Warto w tym miejscu podkreślić, że Los Deline to preparat, który pojawił się na rynku, po tym jak w 2017 r. wyrażono stanowisko, że żel AQUAfilling nie powinien być już wprowadzany do obrotu. 

Warto również dodać, że 19 czerwca 2019 r. na stronie Radia Zet pojawiła się informacja, że wszczęte zostało postępowanie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych ws. wycofania z użycia żelu Los Deline. Co więcej, reporterzy podają również, że Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie powikłań po stosowaniu preparatu. Zawiadomienie do prokuratury złożyły dwie poszkodowane pacjentki. 

Linki do wszystkich materiałów omówionych powyżej, jak również znajdujących się w dalszej części artykułu, znajdziesz w dalszej części artykułu.  

Lekarze o metodzie Aquafilling 

Stanowisko lekarzy na temat metod AQUAfilling / Los Deline jest raczej jednoznaczne. Profesjonaliści, co wynika z podpisanych imieniem i nazwiskiem opinii, które z łatwością odnajdziesz w wyszukiwarce, nie zalecają stosowania wyżej wymienionych preparatów. Zapoznałyśmy się z opiniami ekspertów na popularnym i opiniotwórczym portalu ZnanyLekarz.pl. 

Niektórzy specjaliści piszą wprost o tym, że zamiast zabiegu  z użyciem AQUAfillingu lub Los Deline radzą zdecydować się na „klasyczną” metodę powiększania piersi z wykorzystaniem implantów piersiowych lub przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej. Regeneracja trwa co prawda dłużej, jednak jest to metoda pewna, sprawdzona i stosowana od lat. Lekarze określają również metodę z zastosowaniem preparatu AQUAfilling bodyline jako „kontrowersyjną”, a także piszą o tym, że chirurdzy plastycy raczej z niej nie korzystają (co ciekawe, zgodnie z zaleceniami producenta, tylko lekarz – a nie np. kosmetolog – powinien przeprowadzać taki zabieg). Na portalu ZnanyLekarz.pl specjaliści piszą również o własnych doświadczeniach. Wykonania zabiegu nie polecają zwłaszcza lekarze, którzy mieli okazję osobiście obserwować nieprzyjemne skutki zastosowania żelu i leczyli pacjentki dotknięte poważnymi powikłaniami. 

Z opinii lekarzy wynika jasno, że istnieją pewniejsze i bezpieczniejsze metody powiększania piersi niż przy użyciu preparatów AQUAfilling bodyline lub Los Deline. Można więc wysnuć wniosek, że jest to nie tylko metoda nie zalecana, ale nawet – odradzana. 

Stanowisko producenta Aquafilling i Los Deline

W związku z licznymi medialnymi doniesieniami o szkodliwości produktów   AQUAfilling i Los Deline, stanowisko zajął również producent wyrobów. W swoim oświadczeniu zapewnia, że bada każdy incydent i wobec tego stwierdza, że działania niepożądane wynikają z „czynników ludzkich”. Czynniki te, zdaniem producenta, to przede wszystkim nieprzestrzeganie instrukcji użytkowania i zaleceń producentów, nieprzestrzeganie sterylności, niewłaściwy dobór pacjentki, naruszenie przez pacjentkę zaleceń po zabiegu, nieprzestrzeganie etyki lekarskiej itp.

Producent wyjaśnia też, że każdy zabieg generuje ryzyko, a wszczepienie implantu może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych, w tym również po upływie miesięcy lub lat. Podkreśla także, że obowiązkiem lekarza jest podanie pacjentce wyczerpujących informacji na temat preparatu. W przypadku przedłużających się „ogólnych reakcji pooperacyjnych”, zaleca zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. 

Co ciekawe, producent wymienia obszerny katalog możliwych powikłań. Podaje m.in. ogólne osłabienie, ból głowy, gorączkę, krwiaki, zaczerwienienie czy np. miejscowe zakażone zapalenie. 

W praktyce jednak pacjentki – co łatwo odnaleźć w Internecie, wpisując frazę „AQUAfilling powikłania”, opisują znacznie bardziej drastyczne skutki uboczne niż gorączka i zaczerwienienia. Również bohaterki reportażu „Piersi powiększy ci dentysta”, opublikowanego w Dużym Formacie Gazety Wyborczej, doznały poważniejszych powikłań. W reportażu jest mowa m.in. o pęknięciu piersi, konieczności amputacji, przemieszczeniu się żelu na inne fragmenty ciała, utraconej możliwości zajścia w ciążę czy nawet – niemożności położenia się na brzuchu z powodu dotkliwego bólu.

Powikłania po żelu AQUAfilling i Los Deline – co można zrobić?

Pacjentki, cierpiące na skutek powikłań po zastosowaniu preparatów AQUAfilling i Los Deline mogą liczyć na leczenie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To z jednej strony dobra informacja, ponieważ ze względu na wysoki stopień skomplikowania występujących skutków ubocznych, leczenie takie byłoby z pewnością bardzo drogie. Z drugiej jednak – łatwo wyobrazić sobie kolejki, jakie ustawią się do szpitalnych łóżek… Dodatkowo, w ostatnim czasie pojawiają się głosy medyczne, że tak naprawdę istnieje ryzyko, że żelu nie da się całkowicie usunąć z organizmu (chociaż lekarze wykonujący zabiegi, jak wynika z licznych relacji Internautek, zapewniają, że organizm sam wydali żel w ciągu 5 lat). 

Jeśli Ty również zdecydowałaś się na powiększenie piersi przy pomocy preparatów AQUAfilling lub Los Deline i cierpisz z powodu niepożądanych skutków zabiegu, prawdopodobnie przysługują Ci roszczenia o zadośćuczynienie i odszkodowanie za błąd medyczny. Abyśmy jednak mogły udzielić Ci szczegółowych informacji, musiałybyśmy dokładnie zapoznać się z Twoją historią i poznać wszystkie szczegóły. Mamy bogate doświadczenie w zakresie spraw o nieudane operacje plastyczne i zabiegi medycyny estetycznej. Niejednokrotnie wywalczyłyśmy już dla naszych Klientek świadczenia w sprawiedliwej wysokości – możesz nam zaufać. 

Twojej uwadze polecamy również poniższe materiały, z których korzystałyśmy, przygotowując dla Ciebie powyższy artykuł:

  1. Materiał na stronie Radia Zet – Postępowanie ws. wycofania z użycia żelu do powiększania piersi – zagraża życiu. 
  2. Odpowiedzi na pytanie dot. Bezpieczeństwa metody AQUAfillingu na portalu ZnanyLekarz.pl.
  3. Informacja o preparacie AQUAfilling / Los Deline, opublikowana na stronie  Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej z siedzibą w Warszawie.
  4. Reportaż Gazety Wyborczej „Piersi powiększy Ci dentysta”, opublikowany 20 maja 2019 r. 
  5. Wyjaśnienia producenta na temat wyrobów AQAfilling/Los Deline z dnia 25 maja 2019 r. 

Dodaj komentarz

Przyjaciele kancelarii