fbpx

Nieudana labioplastyka

Labioplastyka efekty uboczne, a błąd lekarski

Nieudana labioplastyka – czego żądać i co zrobić w razie nieudanego zabiegu?

Labioplastyka to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, którego celem jest zmiana kształtu warg sromowych. Najczęściej polega na wycięciu części warg sromowych, celem ich zmniejszenia. W ramach zabiegu labiopalstyki pacjentki mogą również zdecydować się korektę kształtu warg sromowych, poprawę ich symetrii i ogólnego wyglądu oraz rekonstrukcję narządów. 

Wobec wszechobecnego kultu piękna nikogo nie powinien dziwić fakt, że liczba pacjentek, decydujących się na zabieg labioplastyki wzrasta z roku na rok. Kobiety chcą być piękne również w okolicach intymnych, chociaż nie jest to oczywiście jedyny powód popularności tego zabiegu. W przypadku przerośniętych warg sromowych labioplastyka bywa jedynym skutecznym rozwiązaniem w walce z towarzyszącym pacjentce w życiu codziennym dyskomfortem. Decydują się też na nią pacjentki po trudnych porodach naturalnych, w trakcie których wargi sromowe uległy zniekształceniu. Labioplastykę przeprowadza się również u osób transpłciowych. Co jednak jeśli zabieg okaże się nieudany, rezultaty niesatysfakcjonujące, a pacjentka zamiast cieszyć się efektami, będzie musiała mierzyć się z cierpieniem psychicznym i fizycznym?

Labioplastyka – możliwe powikłania. Zgoda na zabieg 

Po zabiegu labioplastyki, jak zresztą po każdym innym zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, mogą wystąpić określone powikłania. Powikłaniami, najpowszechniej opisywanymi w różnego rodzaju źródłach medycznych są:

  • Ból i przeczulica,
  • Opuchlizna okolic intymnych,
  • Uszkodzenie zakończeń nerwowych i zmniejszenia wrażliwości warg sromowych. 

Gojenie powinno trwać do 6 tygodni, a szwy powinny wchłonąć się samoczynnie lub zostać usunięte przez lekarza. W tym czasie pacjentce zaleca się noszenie bawełnianej bielizny, unikanie zbędnej aktywności fizycznej oraz ogólne unikanie wysiłku. Zalecane jest także stosowanie środków odkażających na ranę dwukrotnie w ciągu dnia oraz dbałość o utrzymywanie pooperacyjnych ran w czystości. 

Zwykle na tego typu mniej dotkliwe powikłania pacjentka godzi się poprzez podpisanie przed zabiegiem stosownego dokumentu. Poinformowanie pacjentki o możliwych skutkach ubocznych i powikłaniach powinno być możliwie wyczerpujące, nawet jeśli skutkiem miałaby być rezygnacja z zabiegu. Jeśli więc zostałaś nierzetelnie poinformowana o możliwych ujemnych skutkach ujemnych labioplastyki lub powikłania znacznie wykraczają poza te, na które wyraziłaś świadomą zgodę, prawdopodobnie przysługiwać Ci będą określone roszczenia przeciwko lekarzowi lub klinice.. Będzie tak również oczywiście w przypadku, gdy o możliwych skutkach ubocznych nie poinformowano Cię wcale. 

Odpowiedzialność lekarza i kliniki za nieudany zabieg labioplastyki

W razie niepowodzenia zabiegu z zakresu chirurgii estetycznej lub operacji plastycznej, a także rekonstrukcyjnej pacjentka może dochodzić zwykle:

  • Odszkodowania
  • Zadośćuczynienia

Wskazanie wyłącznie tych dwóch roszczeń pieniężnych jest oczywiście daleko idącym uproszczeniem, jednak najczęściej to o nie ubiegają się nasze Klientki. Skonstruowanie roszczeń jest bardzo ważnym etapem dochodzenia swoich praw, dlatego poszkodowana pacjentka nie powinna robić tego samodzielnie, bo być może pominie ważne elementy swoich praw. Niewiele osób wie, że czasem można też ubiegać się o rentę na zwiększone potrzeby. W przypadku nieudanych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej zwykle będzie to więcej niż jedno roszczenie i warto wykorzystać je wszystkie, aby uzyskać jak najbardziej sprawiedliwą rekompensatę. Pomoc wyspecjalizowanej kancelarii prawa medycznego będzie tu prawdopodobnie niezbędna – dowiedz się dlaczego

Nieudana labioplastyka – brak oczekiwanego rezultatu 

Co jednak jeśli nie wystąpiły powikłania, ale zwyczajnie nie jesteś zadowolona z rezultatu zabiegu i masz wrażenie, że płaciłaś za coś zupełnie innego? W tym miejscu warto podkreślić różnicę pomiędzy zabiegiem dla poratowania zdrowia lub ratującym życie, a zabiegiem medycyny estetycznej w kontekście odpowiedzialności. W przypadku operacji plastycznych i zabiegów z zakresu medycyny estetycznej lekarz odpowiada za staranne działanie, w medycynie trudno o idealny przewidziany ze 100% skutecznością rezultat działania lekarza. Lekarz wykonujący zabieg  odpowiada za niedołożenie należytej staranności. To, czego można oczekiwać w wyniku zabiegu labioplastyki to np. wyrównanie asymetrii warg sromowych czy zmniejszenie ich rozmiaru. Jeśli po wykonaniu zabiegu rezultat ten nie zostanie osiągnięty z winy lekarza, odpowie on za nienależyte wykonanie umowy i roszczeń odszkodowawczych możesz dochodzić z tego tytułu. Jeśli dodatkowo w wyniku zabiegu doznasz uszczerbku na zdrowiu, wówczas przysługuje Ci też roszczenie o zadośćuczynienie za ból i cierpienie. Niestety wiele kobiet nawet nie próbuje walczyć o swoje prawa, ze względu na wstyd. Operowane miejsce w zabiegu labioplastyki jest przecież jednym z najbardziej intymnych okolic ciała kobiety. Kobiety boją się komentarzy otoczenia, wytykania palcami, a zupełnie niepotrzebnie. Należy walczyć o swoje prawa i zapobiec okaleczaniu innych pacjentek, jeśli zabieg wykonuje lekarz nagminnie i bezrefleksyjnie popełniający błędy. Konsekwencje dla zdrowia kobiety mogą być bardzo drastyczne. Z naszego doświadczenia wynika, że wiele kobiet w domu przeżywa tragedię, ból i cierpienie, zanim w końcu zdobędzie się na skierowanie sprawy do prawnika. Nie warto zwlekać. Chodzi w końcu o powrót do normalnego funkcjonowania, a nie o znoszenie wiecznych infekcji i dyskomfortu. 

W przypadku, w którym rezultaty labioplastyki nie są dla Ciebie satysfakcjonujące, warto skontaktować się z nami. Z takich sytuacji także istnieje co najmniej kilka wyjść i warto wybrać najlepsze. Zadzwoń teraz 536 007 001

Nieudana labioplastyka – co zrobić?

Pacjentki, cierpiące z powodu powikłań po nieudanych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej często nie mają świadomości, że mogą walczyć o swoje prawa na co najmniej kilka sposobów. Kierują się błędnym przeświadczeniem, że skoro poddały się zabiegowi na własne życzenie, muszą ponosić jego negatywne konsekwencje. To nieprawda. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej również muszą być wykonywane zgodnie z zasadami sztuki medycznej. Lekarz musi postępować zgodnie z aktualnymi wskazaniami, zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. W swojej pracy powinien także wykorzystywać dostępne metody i środki zapobiegania, leczenia i rozpoznawania chorób. Jeśli postępuje inaczej naraża się na odpowiedzialność karną i cywilną. Dotyczy to również operacji plastycznych i zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Dodatkowo, w związku z tym, że często są to zabiegi naprawdę skomplikowane, błąd medyczny może przybrać w tym przypadku naprawdę różne postacie. 

Dochodzenie roszczeń w przypadku nieudanych zabiegów medycyny estetycznej może odbywać się na co najmniej kilka sposobów. Można oczywiście próbować zawrzeć ugodę z lekarzem, co się zdarza i mamy takie na koncie, ale często też sprawy trafiają na drogę sądową. Alternatywnym wyjściem jest wszczęcie postępowania przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, jeśli zabieg przeprowadzono w szpitalu.

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zawarcie ugody z lekarzem lub postępowanie przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych to drogi znacznie szybsze, niż postępowanie sądowe, jednak uzyskane sumy mogą być niesatysfakcjonujące. Aby jednak dowiedzieć się która z dróg dochodzenia roszczeń byłaby najlepsza dla Ciebie, musiały byśmy poznać Twoją historię.  Napisz do nas, na pewno pomożemy. Jesteśmy dyskretne i mamy wyczucie. Nie obawiaj się, żę ktoś wyśmieje twój problem, twój dramat życia…

Cierpisz z powodu nieudanego zabiegu labioplastyki? Warto zawalczyć o swoje prawa

Jeśli Ty również poddałaś się zabiegowi labioplastyki, ale rezultaty nie są dla Ciebie satysfakcjonujące lub cierpisz z powodu skutków ubocznych, pamiętaj, że możesz spróbować ubiegać się o określone roszczenia. Nie ma sensu skupiać się na poczuciu wstydu. Nie ma tu znaczenia także fakt, że zabiegowi poddałaś się z własnej, nieprzymuszonej woli. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim przypadku zabieg został wykonany nieprawidłowo, a z powodu powikłań cierpisz psychicznie lub fizycznie, skontaktuj się z nami. Pomagamy uzyskać odszkodowanie za nieudaną labioplastykę.

Na co dzień pracujemy z pacjentami, będącymi ofiarami wadliwie przeprowadzonych i nieudanych operacji, w tym również plastycznych. Na bazie własnego doświadczenia możemy zapewnić Cię, że warto przełamać poczucie wstydu i nie słuchać nieżyczliwych opinii, że z lekarzem nie da się wygrać. Da się, również w przypadku zabiegów innych niż ratujące życie lub zdrowie. Czekamy na Twoją wiadomość lub telefon. 

Dodaj komentarz

Przyjaciele kancelarii