Powiększanie piersi przy pomocy Aquafilling bodyline – czy jest bezpieczne?
AQUAfilling bodyline, a właściwie AQUAfilling Bodyline/Faceline, to żelowy preparat, wykorzystywany w medycynie estetycznej, służący m.in. do modelowania piersi czy pośladków. Na stronach internetowych wielu klinik medycyny estetycznej reklamowany jest jako nieinwazyjny, niewymagający użycia skalpela, a jedynie zastosowania „naturalnego żelu”. Pod nazwą AQUAfilling bodyline rozumie się właśnie żel hydrofilowy, składający się w 98% z soli fizjologicznej. Pozostałe 2% składu preparatu to poliamid, wiążący sól fizjologiczną. Analogiczna substancja funkcjonuje obecnie na rynku pod nazwą Los Deline.
Dla wielu pacjentek taki opis brzmi jak spełnienie marzeń – większe, wymodelowane piersi lub pośladki bez konieczności przechodzenia skomplikowanych operacji! Czy faktycznie tak jest? Wokół preparatu AQUAfilling bodyline narosło w ostatnim czasie sporo kontrowersji. Pacjentki, które zdecydowały się na tego typu wykonanie zabiegu, uskarżają się na bardzo poważne skutki uboczne, znacznie wykraczające poza te, o których je uprzedzano. Jak wygląda zabieg AQUAfilling bodyline, kto powinien go przeprowadzić i czy faktycznie jest to bezpieczna metoda, pozwalająca na szybkie udoskonalenie swojego ciała? W dzisiejszym artykule spróbujemy na te pytania odpowiedzieć. Podpowiemy również co możesz zrobić, jeśli poddałaś się zabiegowi i odczuwasz jego negatywne skutki.
Aquafilling – co warto wiedzieć?
Zabieg przy użyciu żelu AQUAfilling bodyline (lub Los Deline – są to preparaty analogiczne, Los Deline jest nowszą nazwą i na potrzeby artykułu będziemy zamiennie posługiwać się tymi nazwami) nie bez przyczyny może wydawać się pacjentkom kuszący. Główną zaletą zdaje się być stosunkowo nieinwazyjny sposób wprowadzenia substancji do organizmu. Podczas, gdy zabieg powiększenia piersi klasyczną metodą przy użyciu implantów silikonowych jest poważną interwencją chirurgiczną, a po jego przeprowadzeniu potrzeba czasu na regenerację, wszczepienie preparatu AQUAfilling bodyline trwa zwykle około dwóch godzin. Po jego wykonaniu pacjentka może wrócić do domu, a do codziennych czynności można przystąpić teoretycznie już 24 godziny później. Większość lekarzy zaleca jedynie noszenie przez okres 3-4 tygodni specjalnej bielizny modelującej i wykonywanie delikatnego masażu okolic, poddanych zabiegowi. Nie należy też korzystać z sauny i solarium. Występującym u większości pacjentek „normalnym” powikłaniem po wprowadzeniu preparatu powinien być niewielki ból i zasinienia w okolicach piersi. Jak pokazują przypadki kobiet, opisane w reportażu „Piersi powiększy ci dentysta”, opublikowanym w Dużym Formacie Gazety Wyborczej, powikłania mogą być jednak znacznie poważniejsze. Do reportażu wrócimy jeszcze w dalszej części wpisu.
Co ważne, zabieg preparatem AQUAfilling bodyline/Los Deline powinien wykonywać jedynie lekarz, a zwłaszcza lekarz chirurg. Lekarz powinien też dysponować odpowiednim certyfikatem, potwierdzającym, że ukończył stosowne szkolenie z użyciem żelu AQUAfilling bodyline. Oznacza to, że zabiegu nie powinien przeprowadzać ani lekarz innej specjalizacji ani tym bardziej np. kosmetolog czy kosmetyczka… ani dentysta, jak we wspomnianym wyżej reportażu.
Jeśli chodzi o ceny zabiegu, potrafią one wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. To kwoty często wyższe niż przy powiększaniu piersi sprawdzoną metodą implantów piersiowych. Cena zależy oczywiście od miasta i kliniki, w której wykonujemy zabieg oraz ilości zastosowanego preparatu, jednak zasadniczo ciężko znaleźć oferty poniżej 10 000 złotych. Obiektywnie nie jest to więc tanie przedsięwzięcie. Co ważne przy nieumiejętnym zastosowaniu żelu tuż po zakończeniu zabiegu może się okazać, że np. piersi lub pośladki są niesymetryczne lub jedna jest większa niż druga. W takich przypadkach lekarz zwykle decyduje się wstrzyknąć pacjentce dodatkową porcję substancji, za którą musi ona dopłacić.
Czy zabieg Aquafilling bodyline jest bezpieczny?
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, w przeważającej większości lekarze nie zalecają wykonywania zabiegu preparatem AQUAfilling, czyli obecnym Los Deline. W osobnym artykule przeanalizowałyśmy stanowiska specjalistów – polecamy go Twojej lekturze.
W tej kwestii informację wydało również Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej z siedzibą w Warszawie. Na stronie internetowej możemy przeczytać: „Z otrzymanego w odpowiedzi na wystąpienie Prezesa Zarządu Głównego PTChPRiE pisma z Departamentu Nadzoru i Badań Klinicznych Wyrobów Medycznych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wynika, iż przedmiotowy preparat AQUAfilling po dniu 22 marca 2017 r. nie powinien być już wprowadzany do obrotu”. Co więcej, Zarząd Główny PTChPRiE podjął analogiczne działania w celu ustalenia statusu prawnego funkcjonującego nadal na rynku preparatu Los Deline. Jak podkreślałyśmy, jest to preparat analogiczny do AQUAfilling. Informację na ten temat opublikowano 10 grudnia 2018 r. na stronie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej i koniecznie polecamy Ci się z nią zapoznać.
Stanowisko wobec narastających kontrowersji zajął również producent przedmiotowego preparatu. Już ze wstępu do obszernego wyjaśnienia dowiadujemy się, że w jego opinii problemy „wynikają z czynników ludzkich”. Producent jako przykłady „czynników ludzkich” podaje m.in. nieprzestrzeganie instrukcji użytkowania, niewłaściwy dobór pacjentki czy naruszenie przez pacjentkę zaleceń po zabiegu. Jako działania niepożądane preparatu wskazuje m.in. ogólne osłabienie, ból głowy, gorączkę, złe samopoczucie, zaczerwienienie, krwiaki, ból miejscowy czy przemieszczenie żelu.
Do jakich powikłań dochodzi w praktyce? Na to pytanie najpełniej są w stanie odpowiedzieć kobiety, które poddały się zabiegowi AQUAfilling Bodyline. Bohaterki wspomnianego reportażu autorstwa Aleksandry Szyłło „Piersi powiększy ci dentysta”, opublikowanego w Gazie Wyborczej, wymieniają konsekwencje, które przerażają swoją drastycznością. Są to m.in. pękające piersi, wysoka gorączkę, uniemożliwienie zajścia w ciążę i laktacji, a nawet – konieczność poddania się mastektomii.
Linki do wszystkich omawianych publikacji znajdziesz poniżej.
Aquafilling – powikłania. Co zrobić, jeśli coś poszło nie tak?
Poddałaś się zabiegowi żelem AQUAfilling bodyline lub Los Deline i odczuwasz negatywne skutki zabiegu, pomimo, że zapewniano Cię, że takie powikłania nie wystąpią? Nawet jeśli w Twoim przypadku (czego oczywiście szczerze Ci życzymy) skutki uboczne nie są tak drastyczne jak w przypadku bohaterek reportażu Gazety Wyborczej, dla bezpieczeństwa powinnaś skonsultować się z innym lekarzem i prawnikiem. Nasza kancelaria pomogła już niejednej pacjentce pokrzywdzonej negatywnymi skutkami operacji plastycznych i zabiegów medycyny estetycznej.
Udzielamy również profesjonalnej pomocy prawnej pacjentkom, które na skutek poddania zabiegowi modelowania piersi lub pośladków przy użyciu preparatu AQUAfilling Bodyline cierpią z powodu powikłań lub zostały wprowadzone w błąd co do skutków ubocznych preparatu i jego właściwości.
Jeśli czujesz, że w następstwie zabiegu w Twoim organizmie zachodzą negatywne zmiany, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem, a następnie zadzwoń do nas lub napisz. Być może przysługuje Ci roszczenie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Skontaktuj się z nami, porozmawiamy i wyjaśnimy co należy zrobić.
Polecamy również zapoznanie się z poniższymi źródłami, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat zabiegu preparatem AQUAfilling bodyline:
- Informacja o preparacie AQUAfilling / Los Deline, opublikowana na stronie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej z siedzibą w Warszawie.
- Reportaż Gazety Wyborczej „Piersi powiększy Ci dentysta”, opublikowany 20 maja 2019 r.
- Wyjaśnienia producenta na temat wyrobów AQAfilling/Los Deline z dnia 25 maja 2019 r.
- Kancelaria Lazer & Hudziak w wywiadzie nt. Aquafillingu